Grudzień to czas, który głównie kojarzy nam się z przygotowaniami świątecznymi. Niestety alergie nie dają o sobie zapomnieć, mimo że w powietrzu nie krążą już najbardziej uciążliwe pyłki kwiatów czy drzew.
Kurz w naszych drogach oddechowych
Szykowanie Wigilii to nie jedynie gotowanie i pieczenie smakołyków, ale także intensywne porządki, które mogą sprawić, że w powietrzy unosi się znacznie więcej kurzu kurzu niż na co dzień. Szczególnie dokuczliwe stają się roztocza, które atakują z większą siłą. A wszystko to dlatego, że w okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej zera, powietrze w mieszkaniach staje się bardziej suche z powodu włączonych kaloryferów. Wtedy też wietrzymy pomieszczenia znacznie rzadziej oraz ograniczamy czas spędzany na zewnątrz. Niski poziom nawilżenia powietrza sprzyja więc w ich rozwoju.
Niebezpieczna pleśń
Ponadto zbyt wilgotne powietrze staje się idealnym środowiskiem dla grzybów pleśniowych z rodzaju Aspergillus. Zwykle kryją się w ciemnych miejscach, do których nie dociera wystarczająca ilość świeżego, czystego powietrza. Kiepska wentylacja oraz izolacja okien także im sprzyjają. A gromadzą się głównie w łazience, kuchni, pralni czy piwnicy.
Na co jeszcze uważać w zimie?
Dodatkowo alergicy powinni uważać na:
– sierść zwierząt domowych,
– zanieczyszczone powietrze (spaliny i dym z kominów),
– oraz oczywiście potrawy świąteczne (receptura wielu z nich oparta jest na silnie alergizujących cytrusach, orzechach, maku czy migdałach).
Przeziębienie czy alergia?
Dlatego nie ma się co dziwić, że w zimie pojawia się u nas wiele objawów alergicznych, które często mylimy z przeziębieniem. Zaczyna się katar, zatkany lub suchy nos, ospałość i zmęczenie, problemy ze snem czyli dolegliwości które występują w obu przypadkach.
Mimo że objawy przeziębienia i alergii mogą być podobne, warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy nimi. Na przykład swędzenie, łzawienie oczu, swędzenie nosa lub gardła to typowe objawy alergii, podczas gdy kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i gorączka zwykle sygnalizują przeziębienie.
Ważny jest czas trwania objawów
Alergie są reakcją układu odpornościowego na kontakt z alergenami. Wyzwalają produkcję immunoglobuliny E (IgE), a przeciwciała te trafiają do komórek, które uwalniają histaminę, powodując objawy w obrębie nosa, gardła, oczu, zatok oraz uszu. Wiele osób odczuwa takie dolegliwości, które mogą trwać przez cały sezon, a dla niektórych nawet przez cały rok.
Z kolei przeziębienia są wywoływane przez wirusy, a objawy zazwyczaj trwają od trzech do dziesięciu dni.
Wydzielina z nosa
W przypadku alergii występuje bezbarwna, lejąca się wydzielina z nosa, natomiast przy przeziębieniu wydzielina ma żółty lub zielony kolor.
Nadal masz wątpliwości?
Jeśli macie wątpliwości, z którym problemem się borykacie, zachęcamy do skorzystania z testów diagnostycznych w naszym gabinecie. Testy te umożliwią precyzyjne określenie natury Waszych dolegliwości. Wdrożenie odpowiedniej terapii pomoże w wyciszeniu objawów, a ostatecznie może pozwolić na trwałe pozbycie się alergii.
Zapraszamy serdecznie po więcej szczegółów: 608 492 223