Blog / Plaga kleszczy i borelioza – jakie grozi nam niebezpieczeństwo?

Plaga kleszczy i borelioza – jakie grozi nam niebezpieczeństwo?

Wiele osób boi się kleszczy i ze strachu rezygnuje ze spędzania czasu w zielonych terenach. Faktycznie unikanie zagrożenia jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ryzyka. Ale czy to takie łatwe do realizacji?

☀ Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z ociepleniem klimatu, a niestety lekkie zimy sprawiają, że kleszcze zajmują coraz rozleglejsze tereny. Są one najbardziej aktywne wiosną oraz w okresie letnim i wczesnojesiennym. Bytują głównie w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, ale można je spotkać również w parkach, przydomowych ogródkach, na łąkach czy działkach rekreacyjnych ?????

Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się do kleszczy wraz z krwią zakażonych żywicieli. W czasie ukłucia następuje bezpośrednie wprowadzenie do krwi patogenów, mogących wywołać wiele poważnych chorób. W Polsce do najczęściej przenoszonych zaliczają się borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Dzisiaj chcielibyśmy się przyjrzeć trochę bliżej tej pierwszej…

➡ Słów kilka o boreliozie….

Jeśli czytaliście naszą historię (dostępna jest na naszej stronie głównej), to wiecie że do boreliozy podchodzimy bardzo osobiście. Przez kilkanaście lat zmagaliśmy się z tą zdradliwą chorobą – najpierw szukaliśmy właściwej diagnozy, później odpowiedniego leczenia.

Boreliozę wywołują bakterie zwane krętkami Borrelia, ale na szczęście nie każdy kleszcz jest ich nosicielem i nie każdy przenosi je do naszego organizmu. Ryzyko zachorowania jest małe przez pierwsze 24 godzin żerowania pasożyta w naszej skórze. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze i przede wszystkim poprawne jego usunięcie!

Jednakże bardzo wiele osób, u których ostatecznie zdiagnozowano boreliozę, nie kojarzy nawet bycia ugryzionym przez kleszcza. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, że człowiek może ulec zakażeniu również przez rozgniecenie kleszcza i wtarcie jego treści lub fekaliów w zranione miejsce na skórze!

Liczba osób zakażonych w Polsce cały czas rośnie i dochodzi do ponad 20 tysięcy rocznie! Szczęście w nieszczęściu, że tak wysokie dane wynikają nie tyle z samej liczby chorych, co z diagnozowania przypadków. Rośnie bowiem cały czas świadomość lekarzy oraz samych pacjentów, dzięki czemu borelioza jest w ogóle brana pod uwagę ? Niestety nadal nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na nią…

⚠ A trzeba przyznać, że to choroba bardzo niebezpieczna, która wręcz sieje spustoszenie w organizmie. Objawy mogą być zróżnicowane, a niektóre z nich są podobne do innych chorób.

➡ Objawy?

Jedną z najczęstszych oznak jest pojawienie się charakterystycznego zaczerwienienia wokół miejsca ugryzienia, czyli tzw. rumienia. Wtedy diagnoza jest prosta. Jednak nie występuje on u wszystkich pacjentów – dotyka tylko około 40-60% zakażonych.

Innymi objawami, które mogą pojawić się we wczesnych stadiach boreliozy to różne bóle, zawroty głowy, depresja, zmęczenie. Następnie borelioza przebiega fazowo, atakując wiele narządów, przede wszystkim skórę, układ nerwowy, układ kostno-stawowy, serce i wzrok. Może prowadzić to do tego, że osoba chora nie może normalnie funkcjonować, a jakość jej życia znacznie się pogarsza ?

➡ Odpowiednia diagnoza

Jeśli nie wiemy co nam dolega w takiej sytuacji, to bezradność jest najgorszą rzeczą obok cierpienia, które przeżywamy. I dlatego ponownie wracamy do tego jak ważna jest odpowiednia diagnoza!  ?

Przerażające jest, jak wiele osób zdiagnozowanych z innymi chorobami, może tak naprawdę chorować na boreliozę. Jest wiele przypadków błędnej identyfikacji takich schorzeń jak przykładowo stwardnienie rozsiane, Alzheimer czy reumatoidalne zapalenie stawów.

W naszym przypadku męczyliśmy się bardzo długo, jeździliśmy od lekarza do lekarza, próbowaliśmy różnych sposobów. Ale w końcu udało nam się znaleźć metodę, która nie jest wyniszczająca dla organizmu, który i tak już jest obciążony przez chorobę. Chyba nie musimy mówić, że chodzi o biorezonans aparaturą Bicom Optima 😉 Za skuteczność tej metody ręczymy osobiście – terapia nie jest łatwa i trzeba być niekiedy bardzo cierpliwym, jednak udało nam się nie tylko zminimalizować objawy, ale również ostatecznie usunąć bakterię z organizmu!

Oprócz samej terapii w naszym gabinecie wykonujemy oczywiście testy na boreliozę. Sprawdzamy również koinfekcje, bowiem szacuje się, iż występują one nawet w 80% potwierdzonych przypadków zakażenia krętkiem Borrelii. Ale do tego tematu jeszcze wrócimy na pewno, a poniżej już gotowe nasze wpisy na ten temat:

>> Kleszczowe zapalenie mózgu – co warto wiedzieć?
>> Koinfekcje – dodatkowy „prezent” od kleszczy?

To przerażające jak tak małe stworzenie potrafi przewrócić czyjeś życie do góry nogami, jednak nie pozwólmy, żeby borelioza była wyrokiem! ?

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o naszej walce z tą okropną chorobą oraz o tym, jak możemy Wam pomóc w walce z nią, koniecznie odezwijcie się do nas i umówcie się na wizytę!

Czekamy na Was jak zwykle pod numerem telefonu: ☎ 608 492 223

Autor posta: Agnieszka|Opublikowano 20 czerwca 2020