Blog / Jakie są naturalne sposoby w walce z komarami?

Jakie są naturalne sposoby w walce z komarami?

Kleszcze to nie jedyne stworzenia, które utrudniają nam życie, głównie podczas wakacyjnych wojaży. Lato to okres największego wylęgu komarów! ?

? Co prawda ich ugryzienia nie są tak niebezpieczne jak w przypadku kleszczy, ale u osób z obniżoną odpornością może pojawić się alergia. A w przypadku gdy osoby te są regularnie kąsane, pojawia się coraz silniejsza odpowiedź alergiczna. Reakcja organizmu jest coraz większa, a zmiany coraz bardziej odczuwalne. Dlatego warto podejść do tematu komarów profilaktycznie ☝

? W niektórych miastach i gminach przeprowadzane są specjalne opryski, które zmniejszają ich liczbę. Niestety są one skuteczne tylko na spryskanych terenach i jedynie do pierwszego deszczu ? Co więcej opryski mogą być szkodliwe dla alergików, dzieci czy kobiet w ciąży, a także dla innych owadów, również tych pożytecznych jak np. pszczoły ?

? Tak samo jest ze środkami dostępnymi w aptekach i sklepach. Aerozole, maści, bransoletki, urządzenia wsadzane do kontaktów i wiele innych. Zawarte w nich substancje również mogą mieć na nas szkodliwy wpływ, tak jak inne chemikalia. Wiele z nich zawiera repelenty takie jak DEET (dietylotoluamid) czy IR3535. Są one bardzo skuteczne w walce z komarami, jednak odradza się je w codziennym użytku ze względu na toksyczność ☢ Co więcej ich działanie może prowadzić do rozpuszczenia materiałów, na które się go aplikuje np. plastików ?

Dostępne są także breloki czy aplikacje na telefony wydzielające specjalne ultradźwięki, ale ich skuteczność jest bardzo dyskusyjna ?

Dlatego najlepsze są naturalne sposoby na pozbycie się komarów. Potrafią one w skuteczny i humanitarny sposób je zwyczajnie odstraszyć. Poniżej przedstawiamy kilka takich propozycji ?

1. Naturalni wrogowie

Komary mają swoje miejsce w ekosystemie – są pożywieniem dla wielu gatunków. Dlatego warto to wykorzystać i zwyczajnie zaprzyjaźnić się z ich naturalnymi wrogami. Należą do nich ptaki (m.in. jerzyki i jaskółki), nietoperze, żaby, ważki, pająki a nawet ryby ???

Warto dodać, że jerzyki działają wyjątkowo skutecznie, bowiem w ciągu 1 dnia potrafią zjeść nawet kilkadziesiąt tysięcy komarów ?

Dlatego warto stworzyć im przyjazne warunki, żeby mogły swobodnie rozprawiać się z komarami. Oczywiście wszystko zależy od warunków w jakich mieszkamy i łatwiej jest w domach, gdzie mamy ogródki i możemy zrobić np. staw. Jednak w przypadku zamieszkiwania na wysokich piętrach bloków warto pomyśleć o specjalnych budkach lęgowych dla ptaków ?

? Pająki z kolei są wszędzie i jeśli nie mamy arachnofobii, to warto zostawić je w spokoju. W swoje pajęczyny codziennie łapią komary i inne owady.

2. Rośliny

? Są rośliny, które stanowią istną tarczę ochronną przed komarami, bowiem charakteryzują się intensywnym zapachem. Dlatego warto je zasadzić na parapetach w domu, na balkonie czy w ogródku. Będą cieszyć nasze oko, a ci krwiopijcy wręcz ich nie znoszą. Należą do nich m.in.: kocimiętka, komarzyca, bodziszek cuchnący, bazylia, rozmaryn, mięta, mirt, pelargonie, lawenda, żubrówka, tymianek, melisa, katalpa, heliotrop peruwiański, koper włoski, pomidory.

Trochę ich jest, więc każdy znajdzie coś dla siebie, prawda? ?

3. Olejki

? Pomocne mogą się okazać wszelkie olejki i napary do samodzielnego wykonania. Najbardziej skuteczne będą te oparte na na roślinach opisanych wyżej, a także te z cedru, trawy cytrynowej, eukaliptusu, wanilii, cytrusów, cynamonu.

Warto jednak zachować ostrożność w ich stosowaniu i najlepiej nie nakładać ich bezpośrednio na skórę. Należy je rozcieńczać z wodą i przed stosowaniem wykonać próbę alergiczną i sprawdzić czy nie podrażniają skóry. To samo tyczy się mieszanek olejków eterycznych stosowanych np. do pryskania zasłonek w oknach – jeśli są zbyt drażniące dla nas, należy dodać więcej wody ?

? W przypadku olejku cytrusowego należy zachować szczególną ostrożność ze względu na jego fotouczulające właściwości – nie wolno stosować go podczas opalania i ekspozycji na słońce ☀

Warto mieć jednak na uwadze, że stosowanie olejków działa raczej krótkotrwale (ok. 2 h), dlatego warto je połączyć z substancją, która wydłuży ich działanie czyli np. z wazeliną czy olejem kokosowym ?

4. Mocne zapachy

Oprócz olejków można korzystać także z naturalnych i ekologicznych sposobów jakimi są świeczki i kadzidełka ?

Możemy je łatwo zakupić w różnych sklepach albo zrobić samemu w domowym zaciszu. Tak jak już wspomnieliśmy, komary nie lubią intensywnych zapachów, więc w tym przypadku również należy się ich trzymać ?

A jeśli zostajemy już przy mocnych woniach: pokrojone w plasterki i położone na spodku cebula czy czosnek także będą efektywnie odstraszały komary. Samo ich jedzenie również może okazać się pomocne ?

5. Nasz wygląd

Jeśli wybieramy się na spacer albo mamy ochotę spędzić wieczór w plenerze warto zadbać również o swój wygląd. Może zabrzmi to dziwnie, ale warto zadbać o kilka rzeczy ?

Nie jest tajemnicą, że pot przyciąga komary, bowiem zawarte w nim kwas mlekowy i amoniak są łatwiej dla nich wyczuwalne. Dlatego lepiej wcześniej się umyć ? Po zażyciu kąpieli lub prysznica lepiej zrezygnować ze słodkich, kwiatowych i owocowych kosmetyków na rzecz tych bezwonnych. A na koniec zostaje jeszcze nasz ubiór ?‍♂?‍♀ Znaczenie mają kolory odzieży, bowiem komary lubią ciemniejsze barwy. Dlatego bezpieczniej nałożyć na siebie jasne rzeczy ?

Oczywiście możemy również zakładać długie spodnie i rękawy w bluzkach, ale w przypadku wyższych temperatur może to być uciążliwe i prowadzić do dyskomfortu ?

6. Witamina B1 i B6

? I na koniec zostawiliśmy tiaminę i witaminę B6, a właściwie ich zapach. Dla nas nie jest wyczuwalny, jednak w przypadku komarów jest bardzo drażniący, kiedy uwalnia się wraz z naszym potem ?

Choć cały czas trwają badania nad skutecznością tej metody, to na pewno nie zaszkodzi spożywać więcej produktów bogatych w w te witaminy, tym bardziej że mają one również inne pozytywne właściwości. A uwalnia się z potem, jeśli zażyjemy dawkę przekraczającą dzienne zapotrzebowanie ?

Tiaminę znajdziecie m.in.w: drożdżach, czerwonej soczewicy, nasionach słonecznika, kaszach, roślinach strączkowych, mięsie, jajach.
Witaminę B6 z kolei m.in w: mięsie, jajach, produktach zbożowych.

 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje pomogą Wam cieszyć się swobodnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu bez obawy przed komarami ?

Pamiętajcie, że zawsze warto sięgnąć najpierw po naturalne sposoby, by bez potrzeby nie narażać swojego organizmu! Z tego założenia wychodzimy także podczas terapii w naszym gabinecie, który stoi dla Was otworem od poniedziałku do soboty ?

Zapraszamy i pozdrawiamy ciepło! ❤

Autor posta: Agnieszka|Opublikowano 26 lipca 2020