Ze względu na fakt, że w ostatnich latach obserwujemy wzrost temperatur w okresach jesienno-zimowych w Polsce, kleszcze są aktywne przez większą liczbę dni w roku. Badania wskazują, że ukąszenia są możliwe w temperaturze już od 4,5 stopnia. Zatem nasza polska zima już nie jest taka straszna kleszczom i trzeba uważać na nie prawie przez cały rok.
Należy pamiętać, że u około 80% pacjentów po ugryzieniu kleszcza występuje zakażenie co najmniej jednym z czynników chorobotwórczych. W większości przypadków jednak pojawiają się koinfekcje.
Najczęściej pojawia się borelioza, jednak rzadkością jest by pojawiła się sama, o czym wspominaliśmy już TUTAJ.
Mycoplasma
Mycoplasma występuje prawie u wszystkich osób z boreliozą. Co ciekawe to bakterie, które są najmniejszymi organizmami zdolnymi do samodzielnego rozwój, a jednocześnie nie posiadają one ściany komórkowej, przez co są bardziej elastyczne i tym samym odporne na wiele typów antybiotyków.
Ma bardzo rozwinięte zdolności adaptacyjne do zmieniających się warunków środowiska. Może żyć na powierzchni komórki jak i również wewnątrzkomórkowo, co pozwala jej łatwo się rozmnażać i chronić się przed systemem immunologicznym gospodarza.
Skąd się bierze mycoplazma?
Jest to koinfekcja, która przenosi się inną drogą niż od kleszcza. Możemy się nią zarazić od innego zakażonego człowieka poprzez kontakt bezpośredni lub drogą kropelkową.
Okres inkubacji mycoplazmy wynosi od tygodnia do dwóch. W tym okresie zarażona osoba może nieświadomie zarażać innych, co z kolei może prowadzić do rozwoju epidemii.
Najbardziej narażone są dzieci oraz osoby pracujące w dużych firmach i skupiskach ludzi.
Objawy mycoplasmy
Może przebiegać bardzo różnie, ze względu na wiele jej gatunków. Jednak głównie wywołuje objawy ze strony układu oddechowego oraz moczowo-płciowego. A w połączeniu z boreliozą może powodować infekcje systemowe, atakując każdy organ i będąc przyczyną wielu chronicznych schorzeń.
Do pierwszych objawów często zalicza się napadowy suchy kaszel, który z czasem przeradza się w mokry z odkrztuszaniem wydzieliny śłuzowo-ropnej. Do tego mogą także dojść problemy z gardłem, bóle głowy a także wysypki. Wielu chorych skarży się także na problemy żołądkowe (nudności, biegunki) oraz bóle mięśni i stawów.
Jednak dalszych objawów może być więcej: dzwonienie w uszach, drganie powiek, zaburzenie węchu i smaku, zatkany nos, palpitacje serca, mrowienie i drętwienie, problemy z układem moczowym, utrata pamięci, zmęczenie, depresja… Wszystkich objawów nie jesteśmy w stanie wymienić, bo u każdego Pacjenta to sprawa indywidualna i zależy od kondycji jego organizmu. Jednak brzmi przerażająco, prawda? Niektórzy niemieccy badacze uważają, że mycoplasma występuje u wszystkich w łagodnej postaci i jest zwyczajnie jedną z bilionów bakterii, które kolonizują ciało ludzkie.
Przez to że zwykle infekuje białe krwinki i czerwone krwinki oraz tkankę mózgową, po wejściu do tych pierwszych łatwo jej przenosić się na wszystkie części ciała i infekować różne tkanki i narządy.
Skutki mycoplazmy
Co prawda mykoplasma nie stwarza zagrożenia życia jak niektóre koinfekcje, jednak jej bakterie wydzielają toksyczne dla organizmu substancje i stymulują uwalnianie reaktywnych form tlenu.
Biorezonans w walce z mycoplasmą
Opisane objawy są bardzo liczne, zatem każdy może podejrzewać u siebie tę bakterię. W naszym gabinecie oprócz testów na boreliozę wykonujemy testy na obciążenie ponad 60-cioma rodzajami bakterii odkleszczowych. Dzięki temu mamy jeszcze więcej możliwości zdiagnozowania obciążenia.
Terapia na koinfekcje przy użyciu aparatu BICOM optima to nie tylko wyeliminowanie obciążających nasz organizm bakterii i wirusów, ale także usunięcie toksyn, wspomaganie układu nerwowego, narządów ruchu, stawów, mięśni.