Lipiec rozpoczęty, zatem można powiedzieć, że wakacje zaczęły się na dobre! Nie jedna osoba na nie czeka, żeby móc wreszcie udać się na wyczekiwany urlop. Jednak to również ciężki okres dla niektórych osób – alergików.
Występujące upały dodatkowo wzmagają objawy alergii wziewnej – w suche dni w powietrzu znajduje się większa ilość pyłków.
Zarodniki grzybów mikroskopowych (Caldosporium i Alternaria)
Wysoka temperatura powietrza oraz wysoka wilgotność gleby towarzyszące okresowi letniemu, to czynniki sprzyjające rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. W lipcu należy zatem uważać na ich bardzo wysokie stężenie, które jest znacznie wyższe od pyłków roślin.
Charakteryzują się silnym działaniem alergicznym, a objawy mogą być uciążliwe ze względu na upalne i suche dni. Mikroskopijne grzyby wywołują objawy alergii wziewnej, takie jak duszności czy katar.
Warto także uważać na zarodniki z rodzaju Aspergilus, bo ich stężenie w powietrzu utrzymuje się na poziomie średnim.
Pylenie traw
Pyłki traw to najczęstsza przyczyna sezonowych dolegliwości alergicznych w Polsce. Kilkanaście tysięcy gatunków traw towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, zatem trudno przed nimi uciec przebywając na zewnątrz.
To właśnie na przełom czerwca i lipca przypada apogeum ich pylenia w całym kraju. Co ważne dwukrotnie większe stężenie pylenia traw występują na łąkach i w parkach w godzinach porannych (5.00-8.00) oraz późnym popołudniem (17.00-19.00). Alergia na ten alergen wywołuje często uciążliwy katar sienny i kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, a także kaszel.
Szczególnie narażone są północno-wschodnie i południowo-zachodnie rejony Polski, bowiem właśnie tam stężenie pyłków traw jest wysokie przez pierwsze dwie dekady lipca. W tym czasie na Mazowszu i Pomorzu stężenie jest średnie, a pylenie słabnie wraz ze zbliżającym się sierpniem. Jednak nadal będą nam doskwierać, gdyż trawy pylą aż do jesieni.
Szczaw
Kojarzony dla większości z pyszną zupą, niestety dla niektórych z przykrą alergią. Na szczęście ta nie występuje tak często, a stężenie pyłku szczawiu w drugiej połowie lipca stopniowo spada i by pod koniec miesiąca było już niskie.
Bylica
Alergie na ten chwast są bardzo częste, bowiem rośnie prawie wszędzie, a jej pyłki utrzymują się tuż nad ziemią. Pyli ona na terenie niemal całego kraju, a najwyższe stężenie pyłków bylicy przypada zwłaszcza na koniec miesiąca a dokładniej mówiąc mniej więcej po 10 lipca.
Komosa
To roślina, która rozwija się od lipca do sierpnia, a w Polsce można odnotować ok. 30 jej gatunków. Komosa pyli przez cały lipiec ze średnim natężeniem, a uczulenie na jej pyłek na ogół objawia się lekko.
Pokrzywa
Znana ze swojego dużego potencjału leczniczego, wytwarza ogromne ilości pyłku i do tego ma długi okres pylenia. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla większości osób.
Najbardziej na jej pylenie narażeni są alergicy z centralnej, południowej i północno-wschodniej części Polski.
Babka
Stężenie pyłków babki przez cały lipiec utrzymuje się na niskim poziomie w całej Polsce. Należy jednak pamiętać, że alergii na pyłek tej rośliny towarzyszy często nadwrażliwość na pyłek innych gatunków.
Lipa
W lipcu na szczęście większość drzew już zakończyła okres pylenia, w powietrzu nadal unoszą się jeszcze pyłki lipy pospolitej. Oznacza to, że alergicy nadal powinni zachować ostrożność, bowiem potrafi ona wywoływać reakcje alergiczne. Stężenie pyłków lipy jest wysokie przez cały lipiec. Jednak później systematycznie maleje i kończy się jednak wraz z końcem miesiąca.
Jak sobie radzić z alergią?
Nic odkrywczego nie napiszemy, jeśli stwierdzimy, że najlepiej jest unikać alergenów. Jednak wiadomo, że aktualnie jest to trudne do wykonania.
Dlatego przed wyborem odpowiedniego kierunku na urlop warto prześledzić, które miejsca mają mniejsze stężenie pyłków oraz sprawdzić warunki pogodowe.
Pamiętajcie o tym, że pomocny okaże się prysznic po powrocie do domu, w celu spłukania z siebie pyłków,
Choć najlepszy czas na odczulanie to jesień i zima (więcej informacji TUTAJ), to przez cały rok służymy pomocą w zdiagnozowaniu i pozbyciu się alergii.