Blog / Koinfekcje – dodatkowy „prezent” od kleszczy?

Koinfekcje – dodatkowy „prezent” od kleszczy?

⚠ Wieloukładowa choroba zakaźna jaką jest borelioza, często przebiega z koinfekcjami odkleszczowymi. To choroby przenoszone przez kleszcze z krętkiem lub choroby współistniejące, które mogą być przenoszone inną drogą ☝

Mówiąc prostszym językiem oznacza to, że może ona występować jednocześnie z innymi infekcjami. Przyjmuje się, że ma to miejsce nawet w 80% przypadków! ?

O dziwo temat ten nadal bywa pomijany przez lekarzy, a pacjenci są leczeni tylko pod kątem boreliozy. A koinfekcje niestety dodatkowo utrudniają leczenie, a także przyczyniają się do zaburzenia obrazu klinicznego ?

Z kolei brak terapii pod ich kątem prowadzi do rozprzestrzeniania się patogenów w organizmie, jego wyniszczanie, a tym samym zaostrzanie objawów boreliozy. W efekcie mogą powodować bardzo poważne i długotrwałe powikłania ?

Dlatego wiele osób chorych cierpi na różne objawy, które z pozoru nie są ze sobą powiązane. W efekcie przyczyna bywa bardzo trudna do odnalezienia ?‍♀?‍♂

Do tego może dochodzić również nieskuteczna i kosztowna terapia, będąca dodatkowym obciążeniem dla organizmu takich pacjentów. Szczególne niebezpieczeństwo czyha w tym przypadku na osoby o obniżonej odporności takie jak np. dzieci, osoby starsze, nosiciele HIV, chorzy na AIDS.

? Do najczęstszych koinfekcji odkleszczowych należą: ludzka babeszjoza, bartonelloza, anaplazmoza, tularemia, gorączka Q, riketsjoza.

? Do najczęstszych koinfekcji przeniesionych inną drogą: mykoplazmoza, chlamydioza, parwowiroza, jersinioza i kampylobakterioza. Główne drogi zakażenia to pokarmowa, kropelkowa, kontakt płciowy, zakażenie przez kontakt, transfuzja krwi czy zakażenie płodu podczas ciąży.

W kolejnych wpisach postaramy się je przybliżyć, bowiem są one realnym i dynamicznie rozwijającym się zagrożeniem, o którym trzeba mówić ?

Warto bowiem szukać źródła problemu, a nie jedynie leczyć objawy choroby! ?

W naszym gabinecie wykonają Państwo testy na obecność boreliozy oraz koinfekcji, a otrzymane wyniki pozwolą podjąć właściwe i bezinwazyjne kroki terapeutyczne ? Oczywiście kroki są dostosowane do każdego Pacjenta indywidualnie!

? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to śmiało do nas dzwońcie: 608 492 223! Zapraszamy serdecznie na wizyty i do zobaczenia ❤

Autor posta: Agnieszka|Opublikowano 18 lipca 2020