Blog / Kleszczowe zapalenie mózgu – co warto wiedzieć?

Kleszczowe zapalenie mózgu – co warto wiedzieć?

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to obok boreliozy najpopularniejsza i niestety najgroźniejsza choroba odkleszczowa. Co prawda ryzyko zachorowania jest znacznie mniejsze, jednak może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego ?

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że u aż 58% pacjentów pojawiają się trwałe następstwa neurologiczne. Co gorsze w 1-4% przypadków kończy się to nawet śmiercią ?

? Jak dochodzi do zakażenia?

Wirus znajduje się w ślinie zakażonego kleszcza, zatem zarazić się można natychmiast po ukłuciu. Jednak to nie jedyny sposób! ☝

⚠ Możliwe jest również zakażenie drogą pokarmową przez picie surowego, niepasteryzowanego mleka (od krowy, kozy lub owcy), które pochodzi o nosicielek tegoż wirusa. Inną okolicznością – aczkolwiek znacznie rzadszą – może być zakażenie drogą oddechową przez wdychanie kurzu zanieczyszczonego kałem kleszczy (np. z siana).

⏰ Okres wylęgania (i utajenia) KZM trwa od 4 do 28 dni. Najczęściej wynosi 7 – 14 dni, ale w przypadku zakażenia pokarmowego krócej, bo tylko 3-4 dni.

? Jakie są objawy?

Można powiedzieć, że choroba ma przebieg dwufazowy. Do typowych początkowych symptomów zarażenia zaliczamy gorączkę, złe samopoczucie oraz bóle głowy, karku, stawów i mięśni. Mogą występować także dreszcze, brak apetytu. Jak widać są to objawy typowe dla grypy, zatem łatwo się pomylić ?

Druga faza następuję kiedy wirus dostaje się do mózgu. Wtedy pojawia się jeszcze wyższa gorączka, silniejsze bóle głowy połączone z nudnościami i torsjami, bóle mięśni i stawów oraz objawy neurologiczne, a konkretniej mówiąc oponowe ?

W najpoważniejszych przypadkach KZM rozwija się w zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego!

? Jakie występują powikłania?

U chorych pacjentów często następują powikłania w postaci trwałego uszkodzenia słuchu, niedowładów, migren czy zaburzeń psychicznych (m.in. depresji) ?

? Kto jest najbardziej zagrożony?

Niestety w przypadku tej wirusowej choroby wiek jest istotnym czynnikiem – im starszy pacjent, tym poważniejsze KZM. Statystyki pokazują, że płeć również nie jest bez znaczenia, bowiem mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety ?‍?‍?‍?

? Jak walczyć z chorobą?

Tradycyjne leczenie prowadzone jest w warunkach szpitalnych, jednak nie ma leków zwalczających wirusa, dlatego ma ono charakter wyłącznie objawowy. Na szczęście została wynaleziona szczepionka, która pobudza organizm do produkcji przeciwciał wirusa. Musi jednak być wykonana przez zarażeniem i jej działanie również wymaga czasu, bowiem podaje się 3 dawki w odpowiednich odstępach czasowych ?

? Jak może pomóc biorezonans?

Równolegle do tego leczenia można spokojnie stosować terapię biorezonansem. Zdecydowanie przyspieszy ona wyzdrowienie i zmniejszy ryzyko powstania nieodwracalnych uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Co więcej przy zastosowaniu intensywnej serii zabiegów, możliwe jest odwrócenie procesów chorobotwórczych, a tym samym eliminacja wirusa KZM z organizmu ?

Oczywiście służymy pomocą, jeśli potrzebujecie więcej informacji na ten temat tuż po powrocie z urlopu, czyli 13 lipca ❤ Do zobaczenia!

Autor posta: Agnieszka|Opublikowano 4 lipca 2020