Blog / Dlaczego należy niwelować świąteczny stres?

Dlaczego należy niwelować świąteczny stres?

Boże Narodzenie powinno kojarzyć się ze spokojem i cudowną rodzinną atmosferą, jednak dla wielu osób może one być źródłem stresu i wywoływać silne emocje. Przyczyny mogą być zróżnicowane, bowiem każdy z nas jest inny.

Co może powodować u nas stres świąteczny?

Na przygotowanie do Świąt poświęcamy czasem naprawdę dużo czasu i energii, a co więcej przy tej okazji wydajemy więcej pieniędzy. Zatem narasta zmęczenie, stres finansowy oraz poczucie narastającej ilości obowiązków przy zmniejszającej się ilości czasu na to wszystko.

W tym roku Święta są odrobinę inne i nie wszyscy mogą je spędzić z bliskimi, a taka niemożność również może wywoływać smutek. W przypadku jednak kiedy spotkamy się w gronie krewnych, to również istnieje szansa niekomfortowych sytuacji. Pomimo wsparcia i zaangażowania ze strony rodziny stresować nas mogą niewygodne pytania i rozmowy np. o przekonania polityczne i religijne. Zapewne z każdy z nas wie, że mogą się one skończyć kłótnią i niemiłą atmosferą.

Trudno jest sprostać również oczekiwaniom, które kreowane są przez otaczające nas reklamy, filmy czy wpisy w mediach społecznościowych. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej i trudno jest zagwarantować każdemu idealne święta jak z obrazka. Dlatego chęć sprostania tym wszystkich oczekiwaniom w zderzeniu ze zmęczeniem, brakiem czasu i chaosem świątecznym może powodować naprawdę duży stres.

Jak sobie radzić ze stresem w Święta?

Przede wszystkim mierzcie siły na zamiary. Rozplanujcie sobie zadania odpowiednio, ale tak by było to wszystko realne. Pamiętajcie, że świat się nie zawali jeśli nie wszystko będzie idealnie i przykładowo nie zetrzecie całego kurzu pod szafkami a sałatka jarzynowa nie będzie pokrojona w idealną kosteczkę ? Nie bójmy się także prosić o pomoc, jeśli sami nie dajemy sobie rady ze wszystkim.

Warte uwagi są również plany odnośnie finansów. Święta to dodatkowe wydatki nie tylko na prezenty i jedzenie, ale często też na podróż. Wskazane zatem jest, by zadbać w pierwszej kolejności o stałe wydatki, które są niezbędne typu opłaty za rachunki. Warto również unikać pokus biorąc tylko określoną sumę gotówki (karty zostawić w domu) oraz ograniczyć czas spędzany w sklepach. Warto pamiętać co tak naprawdę jest ważne, a dobra materialne nie zastąpią nam relacji z bliskimi.

Nie wolno zapominać także o swoim zdrowiu! Nadmierny stres zwiększa apetyt na tłuste potrawy i słodkości. A tajemnicą nie jest, że zarówno stres jak i niewłaściwa dieta wpływają bardzo niekorzystnie na nasz organizm. Dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek i jedzmy tyle, ile potrzebuje nasze ciało.

A na stres działa też dobrze aktywność fizyczna, zatem wskazane są rodzinne spacery między kolejnymi świątecznymi daniami ? Zrobi on dobrze zarówno dla naszego zdrowia psychicznego jak i fizycznego!

Kochani życzymy Wam udanych i bezstresowych przygotowań do Świąt! A nasz gabinet jest do Waszej dyspozycji do środy 23-ego grudnia włącznie ❤️

Autor posta: Agnieszka|Opublikowano 20 grudnia 2020