Rodzajów bólu głowy może być bardzo dużo – od delikatnego ćmienia po pulsowanie aż do bólu wręcz rozsadzającego głowę. Dotykać może także różne obszary.
Sam w sobie nie jest stanem chorobowym, jednak bez wątpienia jest objawem i sygnałem, że w naszym organizmie coś się dzieje. Warto zatem sprawdzić czym może być spowodowany.
O tym, że nie warto bagatelizować naszych dolegliwości pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie (TUTAJ).
Najczęstsze powody występowania bólu głowy
W dzisiejszych czasach wiele osób wykonuje pracę przed komputerem. Zatem jeśli zaniedbamy kilka, wydawać by się mogło, prostych czynników może to prowadzić do nawracających bólów głowy.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odpowiednią postawę – odpowiednie proporcje pomiędzy wysokościami użytkownika, siedzenia, biurka oraz kąt nachylenia monitora. Ważne jest to, by zadbać również o odpoczynek dla oczu i relaks.
A skoro jesteśmy już przy pracy… Nie od dziś wiadomo, że jednym z podstawowych czynników powodujących bóle głowy jest stres, który wręcz jest wpisany w niektóre zawody. Do tego często trudno go uniknąć także w życiu osobistym.
Co więcej w codziennym pędzie często zdarza nam się zapominać o zaspokajaniu podstawowych potrzeb fizjologicznych. Odpowiednia ilość snu czy zbilansowana dieta w odpowiednich odstępach czasu mają naprawdę wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego pomimo nawału obowiązków trzeba zwracać uwagę także na te, które mamy wobec naszego organizmu.
Rodzaje i przyczyny bólów głowy
Warto wiedzieć o tym, że są dwa rodzaje bólu głowy – samoistne oraz wtórne. Do tych pierwszych zaliczamy migreny, bóle napięciowe i klasterowe.
Wtórne z kolei wywoływane są chorobami lub urazami. Tutaj powodów może być naprawdę wiele i każdy wymaga indywidualnego podejścia, jednak warto zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. Powodem mogą być bowiem przykładowo: infekcje i stany zapalne, nadciśnienie tętnicze, zapalenie opon mózgowych, jaskra, guzy, tętniaki, choroby nerek czy wątroby. Bywa, że bóle głowy towarzyszą alergiom różnego rodzaju, obciążeniu metalami ciężkimi, grzybom czy pasożytom.
W przypadku bóli napięciowych przyczynami mogą być wspomniane już stres, głód czy niedostateczny lub nadmierny czas snu, ale także zmiana pogody. Przy migrenach wpływ ma również płeć (częściej dotyka kobiet), nadmierny wysiłek fizyczny, niektóre pokarmy, używki oraz czynniki zarówno hormonalne jak i środowiskowe.
Warto obserwować swój organizm i towarzyszące bólowi głowy ewentualne objawy np. światłowstręt, wymioty, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, szumy w uszach i wiele innych.
Radzenie sobie z bólem głowy
Dla większości osób odruchem jest wzięcie tabletki przeciwbólowej. Jednak codzienny ból głowy może być spowodowany nadużywaniem środków tego typu.
Można zatem spróbować skorzystać ze sposobów naturalnych takich jak stosowanie olejków eterycznych, picie naparów ziołowych, ćwiczenia relaksacyjne czy masaże rozluźniające. Ważne jest także wietrzenie pomieszczeń oraz przyjmowanie witaminy B i magnezu.
Jeśli to nie pomoże, a ból staje się przewlekły i ostry, to powinniśmy zacząć szukać jego źródła. A tutaj istotny może być czas – im wcześniej wykryte schorzenia tym są łatwiejsze do wyleczenia.
W diagnozie pomoże zdecydowanie biorezonans. Używana przez nas aparatura umożliwia szczegółowe sprawdzenie stanu naszego organizmu i wskazanie potencjalnych zagrożeń.
Należy pamiętać, że leczenie samych objawów na niewiele się zda. Ból można wyeliminować jedynie przez zniwelowanie jego przyczyn. Dlatego nie pozwól, by przeszkadzał Ci on w codziennym funkcjonowaniu, a nawet wyłączał całkowicie z życia na kilka godzin czy nawet dni! Nie zwlekaj dłużej, tylko umów się na wizytę w naszym gabinecie i poznaj przyczyny swoich dolegliwości.